Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

Bowls of food lined up in a grid of green and blue coloured bowls

Rumunia

Nasz program w Rumunii jest jednym z najdłużej działających programów Mary’s Meals i jest wyjątkowy, inny niż wszystkie..

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Rumunia zajmuje obecnie 49. miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Szacuje się, że w tym kraju 1,4 miliona dzieci poniżej 15 roku życia choruje na AIDS / HIV.

Życie w Rumunii

Rumunia to kraj w Europie, położony na skrzyżowaniu Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Środkowej – to właściwie największy kraj w Europie Południowo-Wschodniej i dwunasty co do wielkości w Europie jako całości. Większość z 19 128 078 mieszkańców mówi po rumuńsku i węgiersku, stolicą Rumunii jest Bukareszt.

Rumunia i sąsiadująca z nią Bułgaria to dwa najmłodsze państwa członkowskie Unii Europejskiej, które przystąpiły do ​​UE w 2007 r. Od tego czasu (w 2013 r.) dołączyła tylko Chorwacja. W porównaniu z pozostałymi - znacznie bogatszymi - członkami UE, Rumunia jest biednym krajem, którego mieszkańcy często opuszczają swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepiej płatnego zatrudnienia w innych częściach Europy.

An adult handing bowls to a queue of children

Mary's Meals w Rumunii

Dostarczamy Mary's Meals w Rumunii od 2001 roku. Nasze wsparcie rozpoczęło się, gdy założyciel Mary’s Meals Magnus Macfarlane-Barrow odwiedził Rumunię, aby spotkać się z wolontariuszami, którzy opiekowali się oddziałem szpitala pełnym porzuconych dzieci i niemowląt zarażonych wirusem HIV, będących pozostawionymi bez odpowiedniej opieki. Wybudowanie specjalnego domu, w którym dzieci mogłyby otrzymać odpowiednią opiekę,  rozwijać się oraz spożywać regularne, pożywne posiłki - dało dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość.

Pomimo pewnych trudności z zapewnieniem opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi, są one teraz młodymi dorosłymi, którzy prowadzą satysfakcjonujące życie i pozostają w kontakcie jako jedna wielka rodzina.

Obecnie karmimy 12 młodych dorosłych przebywających na terenie ośrodka w Bukareszcie. Nasz program w Rumunii jest realizowany we współpracy z Fundacją Rhema, a typowe serwowane posiłki to zupa albo ryż z mięsem lub rybą i warzywa.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Rumunii?

Od 2001

Ile dzieci karmimy w Rumunii?

12 młodych dorosłych

Jaki posiłek zapewniamy?

Zupa lub ryż z mięsem lub rybą i warzywami

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Jedno centrum w Bukareszcie

Stolica

Bukareszcie

Populacja

19 milionów

Waluta

lej rumuński (RON Lei)