Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

Bowls of food lined up in a grid of green and blue coloured bowls

Rumunia

Nasz program w Rumunii jest jednym z najdłużej działających programów Mary’s Meals i jest wyjątkowy wśród innych

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Rumunia zajmuje obecnie 49. miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego -Human Development Index (HDI). Szacuje się, że w kraju żyje z AIDS/HIV 1,4 miliona dzieci poniżej 15 roku życia.

Życie w Rumunii

Rumunia to kraj w Europie, położony na skrzyżowaniu Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Środkowej – to właściwie największy kraj w Europie Południowo-Wschodniej i dwunasty co do wielkości w Europie jako całości. Większość z 19 128 078 mieszkańców mówi po rumuńsku i węgiersku, a stolicą Rumunii jest Bukareszt.

Rumunia i sąsiadująca z nią Bułgaria to dwa najmłodsze państwa członkowskie UE, które przystąpiły do ​​UE w 2007 r. Od tego czasu (w 2013 r.) dołączyła tylko Chorwacja. W porównaniu ze swoimi znacznie bogatszymi odpowiednikami z UE Rumunia jest biednym krajem, którego pracownicy często opuszczają kraj w poszukiwaniu lepiej płatnego zatrudnienia w innych częściach Europy.

An adult handing bowls to a queue of children

Posiłki Mary w Rumunii

Dostarczamy Mary's Meals w Rumunii od 2001 roku. Nasze wsparcie rozpoczęło się, gdy dyrektor generalny i założyciel Mary’s Meals, Magnus Macfarlane-Barrow, odwiedził Rumunię, aby spotkać się z wolontariuszami, którzy próbowali opiekować się oddziałem pełnym porzuconych dzieci i niemowląt zarażonych wirusem HIV. i pozostawionych w szpitalu bez odpowiedniej opieki. Zapewnienie specjalnie wybudowanego domu, w którym mogliby się opiekować i wspólnie rozwijać oraz otrzymywać regularne pożywne posiłki, dało dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość.

Pomimo pewnych złożonych potrzeb w zakresie opieki i niepełnosprawności dzieci, są teraz młodymi dorosłymi, którzy prowadzą satysfakcjonujące życie i pozostają w kontakcie jako jedna wielka rodzina.

Obecnie karmimy 12 młodych dorosłych w jednym ośrodku w stolicy, Bukareszcie. Nasz program w Rumunii jest realizowany we współpracy z Fundacją Rhema, a typowe serwowane posiłki to zupa lub ryż z mięsem lub rybą i warzywami.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Rumunii?

Od 2001

Ile dzieci karmimy w Rumunii?

12 młodych dorosłych

Jaki posiłek zapewniamy?

Zupa lub ryż z mięsem lub rybą i warzywami

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Jedno centrum w Bukareszcie

Stolica

Bukareszcie

Populacja

19 milionów

Waluta

lej rumuński (RON Lei)