Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

Children at school in Uganda

Uganda

Około połowa mieszkańców Ugandy nie ma wystarczającej ilości jedzenia.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Uganda zajmuje obecnie 159 miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego - Human Development Index (HDI). 42% ludności żyje poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa (1,90 USD dziennie), a około 35% cierpi na niedożywienie, pomimo ogólnie wysokiego poziomu produkcji żywności w całym kraju.

Uganda, mając jedną z najmłodszych populacji na świecie (57% populacji jest w wieku poniżej 18 lat), wywiera niesamowitą presję na bezbronnych młodych ludziach, aby wspierali całe rodziny wszelkimi niezbędnymi środkami.
W rezultacie uczęszczanie do szkoły i zdobywanie wykształcenia schodzi na dalszy plan, a 65% dzieci w Ugandzie
nie kończy szkoły podstawowej.

Uganda jest krajem śródlądowym w Afryce Wschodniej, graniczącym z Kenią na wschodzie, Sudanem Południowym na północy, Demokratyczną Republiką Konga na zachodzie, Tanzanią na południu i Rwandą na południowym zachodzie.

Uganda stała się protektoratem brytyjskim w 1894 r., rządząc się od 1900 r. jako półautonomiczna monarchia konstytucyjna aż do uzyskania pełnej niepodległości w 1962 r., gdy premierem został Milton Obote.

Uganda słynie z pięknego krajobrazu, od uroczych tętniących życiem dzikich parków, po zielone wzgórza, wspaniałe wodospady i jeziora. Jest również znana jako jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie narodów na ziemi i jest domem dla ponad 40 różnych rdzennych grup etnicznych, w tym: Baganda, Basoga, Banyankore i Iteso – wszystkie z własnymi kulturami, zwyczajami, językami i tradycjami.

Uganda jest również jednym z najbezpieczniejszych krajów w Afryce. W ostatnich latach włożono sporo wysiłku w poprawę bezpieczeństwa, ochrony i stabilności na tym obszarze.

Four children sit next to each other, one is putting a handful of food in their mouth, the others are laughing

Mary's Meals w Ugandzie

Od 2008 roku dostarczamy w Ugandzie posiłki Mary’s Meals. Zapewniamy jedzenie w szkołach w stolicy - Kampali oraz w niektórych miastach w rejonie Gulu na północy kraju. Prowadzimy również programy w pobliżu miasta Soroti na odległym obszarze wschodniej Ugandy.

Naszym partnerem w Ugandzie jest Fundacja Emmaus, której celem jest zapewnienie możliwości zmiany życia dla mieszkańców Ugandy. Dzięki temu partnerstwu posiłki Mary's Meals stanowią zachętę do uczęszczania do szkoły dla dzieci, gwarantując jeden pożywny posiłek w miejscu ich edukacji.

Obecnie karmimy 12 196 dzieci w 12 szkołach, a serwowane posiłki składają się z kukurydzy lub ryżu i fasoli.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Ugandzie?

Od 2008 roku

Ile dzieci żywimy w Ugandzie?

12 196 dzieci w 12 szkołach

Jaki posiłek zapewniamy?

Kukurydza lub ryż i fasola

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Kampala i Gulu na północy Ugandy oraz Soroti na odległym obszarze wschodniej Ugandy.

Stolica

Kampala

Populacja

42 miliony (2020)

Waluta

szyling ugandyjski (UGX Sh)