Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

A Sister stirring a large pot full of steaming hot food

Pozyskiwanie żywności w Sudanie Południowym

Sudan Południowy pozostaje jednym z najbardziej niepewnych pod względem dostępu żywności krajów na świecie doświadczonego wieloletnimi konfliktami, złym zarządzaniem i problemami związanymi z klimatem, które poważnie ograniczają produkcję żywności.

Published on

W 2019 r. założyciel Mary's Meals, Magnus MacFarlane-Barrow, odwiedził ten kraj i na własne oczy przekonał się, jak wielki wpływ mają posiłki Mary’s Meals - pomagają one zapewnić ponad 40 000 dzieciom dostęp do edukacji, dostarczając im każdego dnia w szkole posiłek dający im energię do nauki.

Kiedy Mary’s Meals zaczęło dokarmiać dzieci na terenie Sudanu Południowego cała żywność pochodziła zza granicy  - Ugandy. Jednak Mary’s Meals zawsze uwzględniała ekonomiczny, środowiskowy i społeczny wpływ kupowania żywności w krajach, w których pracujemy. Mając to na uwadze, dzięki ściślej współpracując z zaufanymi lokalnymi dostawcami w Sudanie Południowym, zaczęliśmy pozyskiwać produkty uprawiane wewnątrz kraju.

Nasi dostawcy są zaangażowani we współpracę z lokalnymi rolnikami, aby pomóc ożywić miejscową produkcję żywności, oferują sprzęt i szkolenia oraz zapewniają im uczciwy i stabilny rynek. Takie podejście pomaga poprawić płynność produkcji żywności, zwiększa możliwości zatrudnienia i stymuluje lokalną gospodarkę.

Małżenstwo Natele i Levia, należy do takich rolników. Oboje są po pięćdziesiątce i mieszkają w małej wiosce Nagbaka w południowej części Sudanu Południowego. Od 2019 roku dostarczają kukurydzę do posiłkow Mary’s Meals.

A male and female farmer standing in a field full of crops posing for a photo
Doświadczamy wielu wyzwań w rolnictwie. To nie jest łatwe. Koszty uprawy są tu bardzo wysokie, pomimo to jesteśmy wytrwali."

„Miewamy problemy z deszczem, a także szkodnikami. Zawsze jednak dostajemy cenę rynkową za kukurydzę, dzięki dobremu układowi z Mary’s Meals."

"Większość naszych problemów jest rozwiązana, szczególnie posyłanie dzieci do szkoły. Dzięki środkom możemy również kupić leki, co poprawia nasz stan zdrowia. Możemy zakupić rzeczy potrzebne do przetrwania naszej rodziny.  o wielka pomoc."

"W przyszłości chcielibyśmy powiększyć działkę i wybudować dom.”

Henry Rays Legonda, dyrektor generalny PG3 Logistics, dostawcy Mary’s Meals w Sudanie Południowym wyjaśnia:

“Mary’s Meals jest wstanie kupować żywność lokalnie, jeśli rolnicy są zmotywowani do współpracy. Nasza organizacja wspiera miejscowych rolników polepszając stabilność produkcji żywności i budując zaufanie wśród ludzi.”

Organizacja PG3 Logistics pomogła w przeszkoleniu byłych żołnierzy na rolników, tym samym, oprócz zwiększenia lokalnej produkcji żywności przyczyniła się do budowania pokoju. W chwili obecnej przeszkolono 30 rolników.

„Zdarzyło nam się przybyć do wsi, w której spotkaliśmy byłych żołnierzy. Okazało się, że dawni żołnierze, którzy walczyli, stali się rolnikami” – powiedział Henry.

„Byłem podekscytowany i zapytałem ich – jakich doświadczają wyzwań i w czym potrzebują pomocy? Powiedzieli nam, że potrzebują nasion i narzędzi, które pomogą im uprawiać ziemię."

„Więc można tu kupić jedzenie. To możliwe, tak.”