Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

Rows of food bowls

Nasz nowy partner w Sudanie Południowym

Niezmiernie cieszymy się, że Mary’s Meals zaczęło dokarmiać dzieci w 12 nowych szkołach podstawowych w regionie Wau. Razem z naszym nowym partnerem MHA (Mary Help Association) kolejne 5000 dzieci otrzyma niezbędny posiłek każdego dnia w szkole.

Opublikowano dnia

Jako uznana i ciesząca się zaufaniem organizacja w północno-zachodnim regionie Sudanu Południowego, MHA poczyniła niezbędne kroki, aby posiłki Mary’s Meals mogły dotrzeć do ​​ubogich dzieci z Wau. Nasza współpraca z MHA zaczęła się jak to często w Mary’s Meals bywa, poprzez odnowienie kontaktów. Dwie siostry zakonne zaangażowane w pracę MHA w Wau, które wcześnie pracowały w Indiach i znały działaność Mary's Meals poprzez naszego partnera BREAD. Teraz dzięki nim MHA prowadzi i wspiera lokalną społeczność w budowaniu sklepów spożywczych i szkoleniu wolontariuszy pod kątem nauki gotowania dla dzieci.

Dlaczego opowiadamy o nowym partnerze?

Mary’s Meals wspiera dzieci w Sudanie Południowym od 2008 roku dzięki wieloletniej współpracy z diecezją Rumbek. Pomimo tego, że nasz program zapewnia dzienny posiłek dla ponad 60 000 dzieci, wciąż pozostaje o wiele więcej, które pilnie potrzebują wsparcia.

Jedną z głównych korzyści wynikających z zaangażowania dodatkowego partnera w Sudanie Południowym jest to, że jesteśmy w stanie dotrzeć do nowych dzieci, których inaczej nie bylibyśmy w stanie nakarmić. Dzieci pochodzących z obaszarów na których działa niewiele organizacji poza MHA. Opierając się na bliskich relacjach, jakie MHA ma z lokalnymi społecznościami oraz szkołami, konsekwentnie realizujemy program dożywiania, aby dzieci mogły mieć zapewniony jeden posiłek w miejscu edukacji.

Niestabilna sytuacja tego obszaru wpływa na dostępność, bezpieczeństwo i płynność dostaw – nie jest łatwo zabezpieczyć ciągłość dostaw dla tych, którzy ich potrzebują. Dlatego współpraca z doświadczonymi organizacjami lokalnymi, znającymi środowisko jest niezbędna.

Moses Kopurot, nasz wieloletni partner w diecezji Rumbek, odwiedził w ostatnich miesiącach MHA, aby podzielić się podejściem Mary's Meals do żywienia w szkołach i odwiedził niektóre ze szkół, w których prowadzony jest program dożywiania: „Ten program jest prowadzony w niezwykle trudnym miejscu. Szkoły znajdują się głęboko w lesie, a ludzie są w ciężkiej sytuacji, jedzą dziką żywność, aby przeżyć. Nigdy w życiu nie widziałem ludzi w takiej sytuacji. Wioska jest odległa – celowo ukryta dla bezpieczeństwa przed pomocą. Siostry wykazały wielką odwagę w odnalezieniu tych ludzi i ciężko pracowały, aby dostarczyć im pożywienie i wsparcie w tym trudnym położeniu. Jednak dzieci są żywiołowe, mają energię i przestrzeń do śpiewania i biegania. Chcą się tylko uczyć i być dziećmi”.

Sister giving an address to a group of assembled children

Sytuacja w Sudanie Południowym

Ze względu na znaczne przesiedlenia wewnętrzne w całym kraju Sudan Południowy boryka się z rozpaczliwymi warunkami, a wiele szkół zostało opuszczonych lub zniszczonych podczas konfliktu w latach 2016-2019. Codzienne wyzwania nie zostały pokonane, a niektórzy nauczyciele chodzą ponad dwie godziny w każdą stronę, aby dotrzeć do szkół, w których uczą. W tym niestabilnym, wiejskim środowisku ludzie, zarówno młodzi, jak i starsi, nadal odbudowują swoje życie z pomocą MHA.

Wykształcenie jest kluczowe

Kluczem do zapewnienia przyszłości młodszym pokoleniom Sudanu Południowego jest edukacja, podczas gdy rodzice starają się zapewnić wystarczającą ilość żywności i schronienia, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim synom i córkom. Gwarantowany posiłek w szkole naprawdę wpływa na zmianę życia tych bezbronnych dzieci.