Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

Rows of food bowls

Nasz nowy partner w Sudanie Południowym

Niezmiernie cieszymy się, że Mary’s Meals zaczęło dokarmiać dzieci w 12 nowych szkołach podstawowych w regionie Wau. Razem z naszym nowym partnerem MHA (Mary Help Association) kolejne 5000 dzieci otrzyma niezbędny posiłek każdego dnia w szkole.

Opublikowano dnia

Jako uznana i ciesząca się zaufaniem organizacja w północno-zachodnim regionie Sudanu Południowego, MHA poczyniła niezbędne kroki, aby posiłki Mary’s Meals mogły dotrzeć do ​​ubogich dzieci z Wau. Nasza współpraca z MHA zaczęła się jak to często w Mary’s Meals bywa, poprzez odnowienie kontaktów. Dwie siostry zakonne zaangażowane w pracę MHA w Wau, które wcześnie pracowały w Indiach i znały działaność Mary's Meals poprzez naszego partnera BREAD. Teraz dzięki nim MHA prowadzi i wspiera lokalną społeczność w budowaniu sklepów spożywczych i szkoleniu wolontariuszy pod kątem nauki gotowania dla dzieci.

Dlaczego opowiadamy o nowym partnerze?

Mary’s Meals wspiera dzieci w Sudanie Południowym od 2008 roku dzięki wieloletniej współpracy z diecezją Rumbek. Pomimo tego, że nasz program zapewnia dzienny posiłek dla ponad 60 000 dzieci, wciąż pozostaje o wiele więcej, które pilnie potrzebują wsparcia.

Jedną z głównych korzyści wynikających z zaangażowania dodatkowego partnera w Sudanie Południowym jest to, że jesteśmy w stanie dotrzeć do nowych dzieci, których inaczej nie bylibyśmy w stanie nakarmić. Dzieci pochodzących z obaszarów na których działa niewiele organizacji poza MHA. Opierając się na bliskich relacjach, jakie MHA ma z lokalnymi społecznościami oraz szkołami, konsekwentnie realizujemy program dożywiania, aby dzieci mogły mieć zapewniony jeden posiłek w miejscu edukacji.

Niestabilna sytuacja tego obszaru wpływa na dostępność, bezpieczeństwo i płynność dostaw – nie jest łatwo zabezpieczyć ciągłość dostaw dla tych, którzy ich potrzebują. Dlatego współpraca z doświadczonymi organizacjami lokalnymi, znającymi środowisko jest niezbędna.

Moses Kopurot, nasz wieloletni partner w diecezji Rumbek, odwiedził w ostatnich miesiącach MHA, aby podzielić się podejściem Mary's Meals do żywienia w szkołach i odwiedził niektóre ze szkół, w których prowadzony jest program dożywiania: „Ten program jest prowadzony w niezwykle trudnym miejscu. Szkoły znajdują się głęboko w lesie, a ludzie są w ciężkiej sytuacji, jedzą dziką żywność, aby przeżyć. Nigdy w życiu nie widziałem ludzi w takiej sytuacji. Wioska jest odległa – celowo ukryta dla bezpieczeństwa przed pomocą. Siostry wykazały wielką odwagę w odnalezieniu tych ludzi i ciężko pracowały, aby dostarczyć im pożywienie i wsparcie w tym trudnym położeniu. Jednak dzieci są żywiołowe, mają energię i przestrzeń do śpiewania i biegania. Chcą się tylko uczyć i być dziećmi”.

Sister giving an address to a group of assembled children

Sytuacja w Sudanie Południowym

Ze względu na znaczne przesiedlenia wewnętrzne w całym kraju Sudan Południowy boryka się z rozpaczliwymi warunkami, a wiele szkół zostało opuszczonych lub zniszczonych podczas konfliktu w latach 2016-2019. Codzienne wyzwania nie zostały pokonane, a niektórzy nauczyciele chodzą ponad dwie godziny w każdą stronę, aby dotrzeć do szkół, w których uczą. W tym niestabilnym, wiejskim środowisku ludzie, zarówno młodzi, jak i starsi, nadal odbudowują swoje życie z pomocą MHA.

Wykształcenie jest kluczowe

Kluczem do zapewnienia przyszłości młodszym pokoleniom Sudanu Południowego jest edukacja, podczas gdy rodzice starają się zapewnić wystarczającą ilość żywności i schronienia, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim synom i córkom. Gwarantowany posiłek w szkole naprawdę wpływa na zmianę życia tych bezbronnych dzieci.