Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

Four children sit next to each other smiling and holding almost empty bowls of rice

Etiopia

Pomimo znacznej poprawy poziomu ubóstwa w Etiopii w ciągu ostatnich dwóch dekad, stabilność pod względem wzrostu gospodarczego nie została jeszcze w pełni zrealizowana

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Etiopia aktualnie znajduje się na 173 z 189 państw w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI), gdzie prawie 31% ludności żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($1,90/dzień) i równo 31% nie przyjmuje wymaganej dziennej liczby kalorii.

Szkoły są obecnie zamknięte, co sprawia, że szkolne programy dożywiania nie mają możliwości działać. Budynki szkół zostały zamienione w tymczasowe schroniska dla osób wysiedlonych i bardzo możliwe, że wiele dzieci, którym dotychczas pomagaliśmy (24 320 dzieci z 36 szkół w Etiopii jest zapisanych do naszego programu dożywiania), jest w grupie osób szukających schronienia po tym, jak zostali zmuszeni do ucieczki z ich domów.

Życie w Etiopii

Od listopada 2020 r. Tigraj (region w północno-wschodniej Etiopii) doświadcza największego od dekady głodu, jaki ma miejsce na świecie. Przyczyna tego głodu nie leży w ususzonych czy słabych plonach, ale głód ten jest całkowicie spowodowany wojną.

Rządowe Jednostki Specjalne Regionu Tigraj walczą z Etiopskimi Siłami Obrony Narodowej (ENDF), które wspomaga Etiopska Policja Federalna, regionalna policja i żandarmeria (lokalna jednostka wojskowa z uprawnieniami egzekwowania prawa) sąsiadujących regionów Amhara i Afar przy współudziale Erytrejskich Sił Obrony (EDF). 

Konflikt ten jest skomplikowaną mieszanką walczących ze sobą partii i polityki. Jednak największymi ofiarami tego konfliktu są niewątpliwie ludzie z regionu Tigraj. Ponad 150 000 … i pozbawionych środków do życia ludzi, włączając w to dzieci, które straciły rodziców, poszukuje schronienia w stolicy regionu, Mekelle.

W ostatnich kilku dekadach w kraju obserwuje się wysiłki, by zabezpieczyć dostęp do jedzenia w Etiopii i w szczególności w Tigraju, który jest spustoszony falą przemocy, destrukcji i łamania praw człowieka.

A queue of people receiving food aid from an Internally Displaced People's centre

Mary's Meals w Etiopii

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Etiopii od 2017 r. Współpracujemy ze sprawdzonymi partnerami lokalnymi, żeby dostarczyć jedzenie do zmarginalizowanych i pokrzywdzonych dzieci z ubogiego regionu Tigraj w północnowschodniej części kraju, blisko granicy z Eritreą. Tigraj jest regionem półpustynnym w północno-wschodniej części kraju i jest narażony na częste susze. To jest główny powód braku zabezpieczenia jedzenia, ponieważ 83% ludności utrzymuje się z rolnictwa.

Region Tigraj jest rozrywany przez poważne konflikty od listopada 2020 r., co sprawiło, że blisko dwa miliony ludzi zostało wysiedlonych z ich własnych domów. To powoduje, że jest nam trudniej dotrzeć do głodnych dzieci, które zwykle dokarmiamy, a większość których aktualnie nie ma domu.

Blisko współpracując z lokalnym partnerem, Mary’s Meals dostarcza codzienne posiłki do ponad 24 000 przesiedlonych osób w 22 centrach w pobliżu Mekelle.

Kiedy zaczęliśmy pracę w Etiopii?

W 2017r.

Ile dzieci dokarmiamy w Etiopii?

Ponad 24 000 przesiedlonych osób.

Jakie posiłki dostarczamy?

Kinche (tłuczona pszenica) i ciecierzyca albo kukurydza i fasola.

Gdzie się znajdujemy/ gdzie pracujemy?

Region Tigraj, w północno-wschodniej Etiopii.

Stolica

Addis Ababa

Ludność

114,9 mln (Bank Światowy 2020)

Waluta

Birr Etiopski (ETB Br)