Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

Five children sit in a line on the ground drinking from blue mugs

Zimbabwe

Zimbabwe zajmuje obecnie 150 miejsce na 189 krajów w rankingu Human Development Index (HDI). Dla zdecydowanej większości dzieci ich codzienne zadania skupiają się na szukaniu sposobów na przetrwanie, a nie na uczęszczaniu do szkoły.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Ponieważ ponad 7 milionów ludzi (z około 15 milionów mieszkańców Zimbabwe) boryka się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w okresach o zmniejszonym urodzaju. Nic dziwnego, że prawie jedna czwarta wszystkich dzieci w wieku szkolnym nie kończy edukacji.

21,4% mieszkańców Zimbabwe żyje poniżej granicy ubóstwa (1,90 USD dziennie), a kraj ten zajmuje 108. miejsce na 119 krajów w rankigu wskaźnika Global Hunger Index.

Życie w Zimbabwe

Zimbabwe, oficjalnie znane jako Republika Zimbabwe, jest krajem śródlądowym w Afryce Południowej, położonym między rzekami Zambezi i Limpopo. Zimbabwe graniczy z RPA na południu, Botswaną na południowym zachodzie, Zambią na północy i Mozambikiem na wschodzie.

Zimbabwe było brytyjską kolonią, dawniej znaną jako Południowa Rodezja, która stała się jedną z najlepiej prosperujących i gęsto zasiedlonych afrykańskich kolonii Wielkiej Brytanii. Po przejęciu kontroli w sąsiedniej Rodezji Północnej i Niasie przez rządy większości afrykańskiej, rząd Rodezji Południowej, należący do białej mniejszości, pod przywództwem Iana Smitha, złożył w 1965 r. w Wielkiej Brytanii jednostronną deklarację niepodległości (UDI). 18 kwietnia 1980 r. kraj uzyskał oficjalną niepodległość jako Zimbabwe.

Zimbabwe to naród, który szczyci się bogatą historią i kulturą oraz jest obszarem z unikalnymi pozostałościami starożytnych ruin o znaczeniu kulturowym i historycznym. Wielkie Zimbabwe było średniowiecznym afrykańskim miastem znanym z dużego okrągłego muru i wieży. Było częścią bogatego afrykańskiego imperium handlowego, które kontrolowało znaczną część wybrzeża Afryki Wschodniej od XI do XV wieku.

Często określane jako idealne miejsce na safari: Parki Narodowe Hwange i Mana Pools są pełne dzikiej przyrody. W kraju tym znajduje się również największy wodospad na świecie - Wodospad Wiktorii oraz jezioro Kariba - największe sztuczne jezioro na świecie. Najpopularniejszym daniem spotykanym w Zimbabwe jest Sadza, sztywna kukurydziana mączka podobna do zagęszczonej owsianki. Innym popularnym daniem jest Bota, owsianka doprawiana masłem orzechowym, mlekiem, innym masłem lub dżemem, tradycyjnie spożywana na śniadanie.

A woman wearing a pinafore and head scarf standing outside smiles at the camera

Mary's Meals w Zimbabwe

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Zimbabwe od 2018 roku. Ściśle współpracujemy z lokalnymi partnerami Mavambo Orphan Care i ORAP (The Organisation of Rural Associations for Progress). Za pośrednictwem naszych zaufanych partnerów dostarczamy żywność w ośrodkach edukacyjnych w dystrykcie Epworth w regionie Harare i Mashonaland East. Mamy również programy dożywiania w szkołach w dystrykcie Tsholotsho na północy oraz w dystrykcie Umziongwane na południu.

Obecnie dożywiamy 126 571 dzieci w 173 szkołach i placówkach edukacyjnych. Typowym szkolnym posiłkiem podawanym w szkole jest owsianka kukurydziana i sojowa (wzbogacona niezbędnymi witaminami i minerałami).

Kiedy zaczęliśmy pracować w Zimbabwe?

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Zimbabwe od 2018 roku.

Ile dzieci żywimy w Zimbabwe?

Obecnie dożywiamy 126 571 dzieci w 173 szkołach i placówkach edukacyjnych.

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowym szkolnym posiłkiem, który serwujemy, jest owsianka z mieszanki kukurydzianej i sojowej (wzbogacona niezbędnymi witaminami i minerałami).

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Za pośrednictwem naszych zaufanych partnerów żywimy się w ośrodkach edukacyjnych w dystrykcie Epworth w regionie Harare i Mashonaland East. Prowadzimy również programy dożywiania w szkołach w dystrykcie Tsholotsho na północy oraz w dystrykcie Umziongwane na południu.

Stolica

Harare

Populacja

15 milionów (2020)

Waluta

Dolar Zimbabwe (ZWL)