Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

Five children sit in a line on the ground drinking from blue mugs

Zimbabwe

Zimbabwe zajmuje obecnie 150 miejsce na 189 krajów w rankingu Human Development Index (HDI). Dla zdecydowanej większości dzieci ich codzienne zadania skupiają się na szukaniu sposobów na wyżywienie i przetrwanie, a nie na uczęszczaniu do szkoły

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Ponieważ ponad 7 milionów ludzi (z około 15 milionów mieszkańców Zimbabwe) boryka się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w szczytowych sezonach chudych, nic dziwnego, że prawie jedna czwarta wszystkich dzieci w wieku szkolnym nie kończy edukacji.

21,4% mieszkańców Zimbabwe żyje poniżej granicy ubóstwa (1,90 USD dziennie), a kraj ten zajmuje 108. miejsce na 119 krajów w rankigu wskaźnika Global Hunger Index.

Życie w Zimbabwe

Zimbabwe, oficjalnie znane jako Republika Zimbabwe, jest krajem śródlądowym w Afryce Południowej, położonym między rzekami Zambezi i Limpopo. Zimbabwe graniczy z RPA na południu, Botswaną na południowym zachodzie, Zambią na północy i Mozambikiem na wschodzie.

Zimbabwe było brytyjską kolonią, dawniej znaną jako Południowa Rodezja, która stała się jedną z najlepiej prosperujących i gęsto zasiedlonych afrykańskich kolonii Wielkiej Brytanii. Po przejęciu kontroli w sąsiedniej Rodezji Północnej i Nyasalandzie przez rządy większości afrykańskiej, rząd południowej Rodezji Południowej, należący do białej mniejszości, kierowany przez Iana Smitha, złożył w Wielkiej Brytanii jednostronną deklarację niepodległości (UDI) 11 listopada 1965 r. kraj uzyskał oficjalną niepodległość jako Zimbabwe w dniu 18 kwietnia 1980 r.

Zimbabwe to naród, który szczyci się bogatą historią i kulturą oraz jest domem dla unikalnych pozostałości starożytnych ruin o znaczeniu kulturowym i historycznym (Wielkie Zimbabwe było średniowiecznym afrykańskim miastem znanym z dużego okrągłego muru i wieży. Było częścią bogate afrykańskie imperium handlowe, które kontrolowało znaczną część wybrzeża Afryki Wschodniej od XI do XV wieku n.e.).

Często określane jako idealne miejsce na safari, Parki Narodowe Hwange i Mana Pools są pełne dzikiej przyrody, a kraj ten jest również domem dla Wodospadów Wiktorii (największego wodospadu na świecie) i jeziora Kariba (największego sztucznego jeziora na świecie pod względem objętości). Najpopularniejszym daniem spotykanym w Zimbabwe jest Sadza, sztywna kukurydziana mączka podobna do zagęszczonej owsianki. Innym popularnym daniem jest Bota, owsianka o smaku masła orzechowego, mleka, masła lub dżemu, tradycyjnie spożywana na śniadanie.

A woman wearing a pinafore and head scarf standing outside smiles at the camera

Posiłki Maryi w Zimbabwe

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Zimbabwe od 2018 roku. Ściśle współpracujemy z lokalnymi partnerami Mavambo Orphan Care i ORAP (The Organisation of Rural Associations for Progress). Za pośrednictwem naszych zaufanych partnerów żywimy się w ośrodkach edukacyjnych w dystrykcie Epworth w regionie Harare i Mashonaland East. Mamy również programy dożywiania w szkołach w dystrykcie Tsholotsho na północy oraz w dystrykcie Umziongwane na południu.

Obecnie dożywiamy 120 656 dzieci w 173 szkołach i placówkach edukacyjnych. Typowym szkolnym posiłkiem podawanym w szkole jest owsianka kukurydziana i sojowa (wzbogacona niezbędnymi witaminami i minerałami).

Kiedy zaczęliśmy pracować w Zimbabwe?

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Zimbabwe od 2018 roku.

Ile dzieci żywimy w Zimbabwe?

Obecnie dożywiamy 120 656 dzieci w 173 szkołach i placówkach edukacyjnych.

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowym szkolnym posiłkiem, który serwujemy, jest owsianka z mieszanki kukurydzianej i sojowej (wzbogacona niezbędnymi witaminami i minerałami).

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Za pośrednictwem naszych zaufanych partnerów żywimy się w ośrodkach edukacyjnych w dystrykcie Epworth w regionie Harare i Mashonaland East. Prowadzimy również programy dożywiania w szkołach w dystrykcie Tsholotsho na północy oraz w dystrykcie Umziongwane na południu.

Stolica

Harare

Populacja

15 milionów (2020)

Waluta

Dolar Zimbabwe (ZWL)