Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

A group of children holding sandwiches and giving the camera thumbs up

Syria

Trwająca w Syrii wojna domowa sprawiła, że ​​kraj jest bardzo niestabilny, z oszałamiającymi wskaźnikami wewnętrznych przesiedleń. Obecnie jest jednym z najbiedniejszych krajów na Bliskim Wschodzie

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Syria zajmuje obecnie 151 miejsce wśród 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI), niewystarczająca produkcja rolna i rosnące ceny żywności pogłębiają istniejący problem niepewności w dostępie do jedzenia. Szacuje się, że 12,4 mln Syryjczyków nie ma obecnie pewności w dostępie do żywności (to ponad dwie trzecie całej populacji).

6.7 milionów ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych z powodu konfliktu. Karmienie dzieci w często niestabilnym środowisku nie jest proste; źródła wody i dostawy energii elektrycznej w szkołach, które wspieramy, są zawodne. 28% dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na chroniczne niedożywienie.

Przy tak wielu życiach przerwanych przez lata konfliktów, uczęszczanie do szkoły jest dla wielu rodzin mało priorytetowe. Około 25% dzieci w wieku szkoły podstawowej w Syrii nie uczy się, co stanowi 523 049 dzieci.

Życie w Syrii

Syria znajduje się na Bliskim Wschodzie, na dalekim zachodnim krańcu Azji Południowej i graniczy z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem.

Syria jest nękana przez wojnę domową od marca 2011 roku, kiedy to grupa 15 uczniów została aresztowana i torturowana za malowanie rewolucyjnych haseł na ścianie szkoły, co wywołało prodemokratyczne protesty w południowym mieście Deraa. W pokojowych protestach (część ruchu zwanego powstaniem Arabskiej Wiosny) setki tysięcy cywilów wyszły na ulice, jednak szybko doszło do eskalacji przemocy, gdy grupy rebeliantów i zagranicznych bojowników połączyły się w walce z rządem Assada i jego żołnierzami o kontrolę nad syryjskimi miastami. W odwecie za protesty rząd syryjski zabił setki demonstrantów i uwięził wielu innych.

Przemoc w Syrii nasiliła się na przestrzeni lat, a wojna nadal trwa. Dziś większość kraju leży w gruzach, a miliony cywilów zostało przesiedlonych, z dala od swoich rodzin i środków do życia. Setki tysięcy osób również nie żyje. Rząd syryjski odzyskał kontrolę nad dużymi obszarami kraju, ale grupy rebeliantów wciąż trzymają się kurczowo ziemi. Przez lata prowadzono liczne rozmowy pokojowe, ale żadna z nich nie zakończyła się sukcesem.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, od rozpoczęcia konfliktu w 2011 r. w całej Syrii życie straciło ponad 606 tys. osób.

Według danych UNICEF -u w latach 2011-2020 zginęło lub zostało rannych prawie 12 000 dzieci.

Prezydent Assad pozostaje u władzy w Syrii, a jego reżim ma poparcie Rosji i Iranu oraz libańskiej szyickiej islamskiej partii politycznej i grupy bojowników, Hezbollahu.

Grupy rebeliantów nadal walczą z reżimem Assada. Wiele z tych grup jest małych, ale inne przez lata rosły w siłę, łącząc się z innymi grupami rebeliantów, które mają podobne cele. Po powstaniu ISIS Stany Zjednoczone zaoferowały grupom rebeliantów pomoc i sprzęt wojskowy do walki z tą ekstremistyczną grupą.

Siły międzynarodowe, takie jak Rosja, Iran, USA i Wielka Brytania, odgrywają kluczową rolę w trwającym konflikcie.  Pojawienie się dżihadystycznej grupy Państwo Islamskie zmieniło narrację wojny, ponieważ wykorzystała ona chaos i walki do przejęcia kontroli. Pomimo różnic, wszystkie strony walczyły przeciwko IS, które straciło już prawie całe swoje terytorium, ale nadal stanowi poważne zagrożenie dla Syrii i całego świata.

A group of five children in pink shirts hold up sandwiches and smile at the camera

Posiłki Maryi w Syrii

Nasz program dożywiania w szkołach w Syrii zapewnia posiłki dzieciom, których młode życie zostało naznaczone niewyobrażalną traumą. Współpracujemy blisko z naszym partnerem, Dorcas, karmiąc 4,159 dzieci w 12 szkołach w Aleppo - mieście, które było oblężone przez cztery lata między 2012 a 2016 rokiem. Praca w niestabilnym regionie wiąże się ze znacznymi wyzwaniami, ale mamy ogromne zaufanie do Dorcas, która od 2012 roku z powodzeniem dostarcza pomoc medyczną i dystrybuuje artykuły pomocowe w niektórych z najbardziej niebezpiecznych części Syrii.

Nasz model oparty na społeczności z powodzeniem funkcjonuje w Aleppo, łącząc ludzi w trudnych warunkach. Zaangażowany zespół wolontariuszy przygotowuje wszystkie obiady w jednej szkole, która ma niezawodny dostęp do wody i elektryczności. Żywność jest następnie dostarczana do innych szkół w mieście.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Syrii?

Pracujemy w Syrii od 2017 roku

Ile dzieci dożywamy w Syrii?

Obecnie dożywiamy 4159 dzieci w 13 ośrodkach (12 szkół, 1 dom kultury) w Syrii.

Jaki posiłek zapewniamy?

Kanapkę i świeże owoce

Gdzie mamy siedzibę/ gdzie działamy?

Aleppo

Stolica

Damascus

Populacja

18,4 miliona

Waluta

funt syryjski (SYP)