Make yourself at home!

You’re currently browsing our Polska site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can't see your country then don't worry! You can use our International site.

A child taking a bowl of rice off a table.

Haiti

Od 2006 roku Mary’s Meals wspiera dzieci z Haiti – jednego z najbardziej poszkodowanych i dotkniętych skrajnymi warunkami pogodowymi krajów na świecie

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Haiti zajmuje aktualnie 170 miejsce ze 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI), jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Jest też jednym niskodochodowym państwem w Amerykach i zajęło czwarte miejsce w rankingu Indeksu Zagrożeń Klimatycznych w 2019 r. dla krajów najbardziej doświadczonych ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi. Złe odżywianie jest szeroko rozpowszechnione i prowadzi do niepewności w dostępie do jedzenia, a także ciągłych katastrof naturalnych, które pozbawia mieszkańców możliwości utrzymywania środków do życia.

24,5% ludności żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($1,90/dzień). , a około 49% ogólnej populacji jest niedożywiona. Ponad połowa miliona dzieci w Haiti nie uczęszcza do szkół.

Życie na Haiti

Haiti, najludniejsze państwo karaibskie - z około 11,4 miliona mieszkańców - znajduje się w Ameryce Północnej, na wyspie Hispanioli. Haiti dzieli wyspę z Republiką Dominikany i ma 27 750 km2 powierzchni, co oznacza, że jest także trzecim co do wielkości krajem na Karaibach.

Rewolucja Haitańska często określana jest jako największe i najbardziej udane powstanie niewolników w Zachodniej Półkuli. Niewolnicy rozpoczęli powstanie w 1791 r. I do 1803 r. Udało im się zakończyć nie tylko niewolnictwo, ale także francuskie panowanie nad kolonią.

1 stycznia 1804 r. Jean-Jacques Dessalines, lider Rewolucji Haitańskiej, ogłosił niepodległość kraju i zmienił jego nazwę z ‘Saint Dominigue’ na Haiti, zostając jednocześnie pierwszym władcą niepodległego Haiti. Francja była pierwszym krajem, który uznał niepodległość tego kraju.

Popołudniu 12 stycznia 2010 r. Na Haiti miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7 stopni, co postawiło kraj w obliczu największego kryzysu humanitarnego w historii. Dewastujące trzęsienie ziemi zabiło ok. 250 000 ludzi, a zraniło kolejnych 300 000. Spowodowało przesiedlenia blisko 5 milionów ludzi, a ok. 4 000 szkół zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Dekadę po tym wydarzeniu Haiti wciąż zmaga się ze skutkami tej katastrofy. Część kraju, która została zniszczona w 2010 r. Wciąż nie została odbudowana, a mało wskazuje na to, że konstrukcja budynków, które udało się odbudować, jest na tyle trwała, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom podczas następnego, nieuchronnego kataklizmu pogodowego.

Niestabilność polityczna, braki w jedzeniu, bezrobocie, burze tropikalne i huragany zamknęły większość Haitańczyków w błędnym kole ubóstwa, które trwa od pokoleń.

An adult leaning over a sink, washing a large bowl of rice

Mary's Meals na Haiti

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Haiti od 2006 r. Współpracujemy z czterema partnerami lokalnymi w obsłudze naszych czterech szkolnych programów dożywiania w Haiti - Caritas Hinche, Summits Education and BND (Bureau de Nutrition et Développement).

Wspieramy dzieci w odległym, słabo rozwiniętym regionie Wyżyny Centralnej, a także w slumsach miejskich na obszarze Gonaïves i w stolicy, Port-au-Prince.

Obecnie karmimy 182 515 dzieci w 562 szkołach w Haiti.

A boy sitting at a desk with a bowl of rice on it, blowing on a spoonful
Kiedy zaczęliśmy pracować na Haiti?

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Haiti od 2006 r.

Ile dzieci karmimy na Haiti?

Obecnie karmimy 182 515 dzieci w 562 szkołach.

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowy szkolny posiłek to kukurydza i fasola albo ryż i fasola z rybą.

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Wspieramy dzieci w odległym, słabo rozwiniętym regionie Wyżyny Centralnej, a także w slumsach miejskich na obszarze Gonaïves i w stolicy, Port-au-Prince.

Stolica

Port-au-Prince

Ludność

11.4 million

Waluta

Gourde Haitański (HTG G)