Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

young boy sitting at a desk doing school work

Jemen

Obecnie Jemen jest określany jako przeżywający największy kryzys humanitarny na świecie.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Jemen jest położony na południowo-zachodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Graniczący z Arabią Saudyjską i Omanem, kraj był niegdyś znany z bogatych zasobów przypraw i kawy, a jego stolica - Sanaa, jest uważana za jedno z najstarszych zaludnionych miast na świecie.

Od 2014 roku kraj ten jest pogrążony w konflikcie, w wyniku którego zginęły tysiące Jemeńczyków, a miliony zostały przesiedlone. Lata wojny doprowadziły do niewyobrażalnego cierpienia dzieci i dorosłych, a wrogie otoczenie znacznie utrudnia dystrybucję pomocy do najbardziej potrzebujących.

group of boys sitting at a desk in school

Mary's Meals w Jemenie

Niepewność w dostępie do jedzenia pozostaje poważnym problemem w całym kraju, a wskaźniki spożycia żywności pogarszają się w "coraz szybszym tempie". Pięć milionów osób jest bezpośrednio zagrożonych klęską głodu, a ponad 16 milionów ma trudności w dostępie do żywności. Prawie 21 milionów osób w Jemenie wymaga pomocy humanitarnej. Ceny żywności w kraju nadal gwałtownie rosną, przez co niewiele osób może pozwolić sobie na podstawowe pożywienie. Według Światowego Programu Żywnościowego od stycznia 2021 r. koszt minimalnego koszyka żywnościowego wzrósł o 140% na obszarach podlegających rządowi (uznanemu przez społeczność międzynarodową - IRG) oraz o 38% na obszarach rządzonych przez władze Jemenu z siedzibą w Sanie.

Trwająca wojna oderwała wiele dzieci od edukacji, a przymus pracy wśród dzieci stanowi realne zagrożenie. Współpracując z Yemen Aid, Mary's Meals działa obecnie w czterech szkołach w dzielnicy Al Mansoora w Adenie - obszarze zamieszkałym przez dużą liczbę uchodźców wewnętrznych (IDP) i innych zmarginalizowanych społeczności, które doświadczają wysokiego poziomu głodu. Dzięki naszej współpracy z Yemen Aid ponad 4 000 dzieci otrzyma codzienny posiłek w postaci kanapki z pity z owocami lub warzywami. Podanie pożywnego obiadu zachęca dzieci do powrotu do szkoły, gdzie czują się bezpiecznie.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Jemenie?

Pracujemy w Jemenie od 2022 roku

Ile dzieci żywimy w Jemenie?

Obecnie karmimy ponad 4,646 dzieci w Jemenie

Jaki posiłek zapewniamy?

Nadziewana kanapka pita z owocami i/lub warzywami

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Mary’s Meals działa obecnie w czterech szkołach w dzielnicy Al Mansoora w Aden

Stolica

Sana

Populacja

30,8 miliona (2021)

Waluta

Rial jemeński (YER)