Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

young boy sitting at a desk doing school work

Jemen

Obecnie Jemen jest określany jako przeżywający największy kryzys humanitarny na świecie.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Jemen jest położony na południowo-zachodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Graniczący z Arabią Saudyjską i Omanem, kraj był niegdyś znany z bogatych zasobów przypraw i kawy, a jego stolica - Sanaa, jest uważana za jedno z najstarszych zaludnionych miast na świecie.

Od 2014 roku kraj ten jest pogrążony w konflikcie, w wyniku którego zginęły tysiące Jemeńczyków, a miliony zostały przesiedlone. Lata wojny doprowadziły do niewyobrażalnego cierpienia dzieci i dorosłych, a wrogie otoczenie znacznie utrudnia dystrybucję pomocy do najbardziej potrzebujących.

group of boys sitting at a desk in school

Mary's Meals w Jemenie

Niepewność w dostępie do jedzenia pozostaje poważnym problemem w całym kraju, a wskaźniki spożycia żywności pogarszają się w "coraz szybszym tempie". Pięć milionów osób jest bezpośrednio zagrożonych klęską głodu, a ponad 16 milionów ma trudności w dostępie do żywności. Prawie 21 milionów osób w Jemenie wymaga pomocy humanitarnej. Ceny żywności w kraju nadal gwałtownie rosną, przez co niewiele osób może pozwolić sobie na podstawowe pożywienie. Według Światowego Programu Żywnościowego od stycznia 2021 r. koszt minimalnego koszyka żywnościowego wzrósł o 140% na obszarach podlegających rządowi (uznanemu przez społeczność międzynarodową - IRG) oraz o 38% na obszarach rządzonych przez władze Jemenu z siedzibą w Sanie.

Trwająca wojna oderwała wiele dzieci od edukacji, a przymus pracy wśród dzieci stanowi realne zagrożenie. Współpracując z Yemen Aid, Mary's Meals działa obecnie w czterech szkołach w dzielnicy Al Mansoora w Adenie - obszarze zamieszkałym przez dużą liczbę uchodźców wewnętrznych (IDP) i innych zmarginalizowanych społeczności, które doświadczają wysokiego poziomu głodu. Dzięki naszej współpracy z Yemen Aid ponad 4 000 dzieci otrzyma codzienny posiłek w postaci kanapki z pity z owocami lub warzywami. Podanie pożywnego obiadu zachęca dzieci do powrotu do szkoły, gdzie czują się bezpiecznie.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Jemenie?

Pracujemy w Jemenie od 2022 roku

Ile dzieci żywimy w Jemenie?

Obecnie karmimy ponad 4,646 dzieci w Jemenie

Jaki posiłek zapewniamy?

Nadziewana kanapka pita z owocami i/lub warzywami

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Mary’s Meals działa obecnie w czterech szkołach w dzielnicy Al Mansoora w Aden

Stolica

Sana

Populacja

30,8 miliona (2021)

Waluta

Rial jemeński (YER)