Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

A group of children holding mugs up to the camera

Zambia

Zambia zajmuje obecnie 146 miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI), co czyni ją jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Światowy Program Żywnościowy szacuje, że prawie 50% mieszkańców Zambii nie jest w stanie zaspokoić swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ponieważ przeżycie, ma pierwszeństwo przed edukacją, około 45% zambijskich dzieci w wieku szkolnym przedwcześnie porzuca szkołę.

58% ludności Zambii żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa /1,90 dolara (PPP) dziennie/. Osoba pracująca w Zambii zazwyczaj zarabia około 6000 ZMD miesięcznie (około 12 GBP).

Życie w Zambii

Zambia jest krajem śródlądowym w , położonym na płaskowyżu w południowo - środkowej Afryce. Kraj wziął swoją nazwę od rzeki Zambezi, która wypływa z Zambii i przepływa przez Angolę, Namibię, Botswanę, a następnie wzdłuż granicy Zambii i Zimbabwe do Mozambiku.Stamtąd  uchodzi do Oceanu Indyjskiego. Zambia graniczy z Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga na północy, Angolą na zachodzie, Namibią, Zimbabwe i Mozambikiem na południu oraz Malawi na wschodzie.

Zambia była niegdyś kolonią Imperium Brytyjskiego, a kolonizacja rozpoczęła się w 1888 roku, kiedy British South Africa Company zapewniło prawa do złóż surowców mineralnych na tym obszarze. Dekadę później, w 1899 roku, kraj stał się brytyjskim protektoratem, będąc rządzonym jako część Rodezji Barotziland-Północno-Zachodniej. Zambia uzyskała niepodległość 24 października 1964 r., w ramach Wspólnoty Narodów, a premier Kenneth Kaunda pełnił funkcję prezydenta wykonawczego.

Zambia ma w większości wilgotny, subtropikalny klimat ze średnimi opadami 34 cali rocznie (spadającymi głównie w grudniu). Jest to w większości wysoki, płaski teren z kilkoma wzniesieniami i górami. Mniej niż 5% gruntów nadaje się pod uprawy. Kraj cierpi z powodu wysokiego poziomu niedożywienia, ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego, a wiele dzieci nie uczęszcza do szkoły. Z tych dzieci, które są w stanie chodzić do szkoły, milion idzie na zajęcia będąc głodnym.

Na granicy z Zimbabwe znajdują się słynne Wodospady Wiktorii, zwane potocznie Mosi-oa-Tunya. Kuchnia zambijska jest mocno skoncentrowana wokół nshima - potrawy przygotowywanej z tłuczonej białej kukurydzy, będącej częścią prawie każdego zambijskiego posiłku. Oprócz nshimy, kuchnia zambijska obejmuje również różnego rodzaju gotowane warzywa, gulasze i suszone ryby.

Three children wearing school uniform stand in front of a blackboard holding up blue mugs and smiling at the camera

Posiłki Mary's Meals w Zambii

Mary's Meals dostarcza posiłki w Zambii od 2014 roku. Jesteśmy wyłącznym dostawcą posiłków szkolnych we wszystkich siedmiu okręgach, w których działamy we wschodniej prowincji kraju – Chipata, Mambwe, Chipangali, Lumezi, Lundazi, Chasefu i Kasenengwa.

Współpracując z przedstawicielami zambijskiego Ministerstwa Edukacji i innymi kluczowymi interesariuszami, zapewniamy wydajne karmienie w szkołach za pośrednictwem naszego doświadczonego zespołu realizującego program z siedzibą w Chipata.

Obecnie żywimy 420 896 dzieci w 752 szkołach w całym kraju. Typowym szkolnym posiłkiem, który serwujemy, jest owsianka kukurydziana i sojowa (wzbogacona witaminami i minerałami).

Kiedy zaczęliśmy pracować w Zambii?

Marys’ Meals dostarcza posiłki w Zambii od 2014 roku.

Ile dzieci żywimy w Zambii?

Obecnie żywimy 420 896 dzieci w 752 szkołach w całym kraju.

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowym szkolnym posiłkiem, który serwujemy, jest owsianka kukurydziana i sojowa (wzbogacona witaminami i minerałami).

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Jesteśmy wyłącznym dostawcą posiłków szkolnych w siedmiu okręgach we wschodniej prowincji kraju – Chipata, Mambwe, Chipangali, Lumezi, Lundazi, Chasefu i Kasenengwa.

Stolica

Lusaka

Populacja

17,9 miliona

Waluta

kwacza zambijska (ZMW ZK)