Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

A group of children holding mugs up to the camera

Zambia

Zambia zajmuje obecnie 146 miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI), co czyni ją jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Światowy Program Żywnościowy szacuje, że prawie 50% mieszkańców Zambii nie jest w stanie zaspokoić swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ponieważ przeżycie, ma pierwszeństwo przed edukacją, około 45% zambijskich dzieci w wieku szkolnym przedwcześnie porzuca szkołę.

58% ludności Zambii żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa /1,90 dolara (PPP) dziennie/. Osoba pracująca w Zambii zazwyczaj zarabia około 6000 ZMD miesięcznie (około 12 GBP).

Życie w Zambii

Zambia jest krajem śródlądowym w , położonym na płaskowyżu w południowo - środkowej Afryce. Kraj wziął swoją nazwę od rzeki Zambezi, która wypływa z Zambii i przepływa przez Angolę, Namibię, Botswanę, a następnie wzdłuż granicy Zambii i Zimbabwe do Mozambiku.Stamtąd  uchodzi do Oceanu Indyjskiego. Zambia graniczy z Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga na północy, Angolą na zachodzie, Namibią, Zimbabwe i Mozambikiem na południu oraz Malawi na wschodzie.

Zambia była niegdyś kolonią Imperium Brytyjskiego, a kolonizacja rozpoczęła się w 1888 roku, kiedy British South Africa Company zapewniło prawa do złóż surowców mineralnych na tym obszarze. Dekadę później, w 1899 roku, kraj stał się brytyjskim protektoratem, będąc rządzonym jako część Rodezji Barotziland-Północno-Zachodniej. Zambia uzyskała niepodległość 24 października 1964 r., w ramach Wspólnoty Narodów, a premier Kenneth Kaunda pełnił funkcję prezydenta wykonawczego.

Zambia ma w większości wilgotny, subtropikalny klimat ze średnimi opadami 34 cali rocznie (spadającymi głównie w grudniu). Jest to w większości wysoki, płaski teren z kilkoma wzniesieniami i górami. Mniej niż 5% gruntów nadaje się pod uprawy. Kraj cierpi z powodu wysokiego poziomu niedożywienia, ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego, a wiele dzieci nie uczęszcza do szkoły. Z tych dzieci, które są w stanie chodzić do szkoły, milion idzie na zajęcia będąc głodnym.

Na granicy z Zimbabwe znajdują się słynne Wodospady Wiktorii, zwane potocznie Mosi-oa-Tunya. Kuchnia zambijska jest mocno skoncentrowana wokół nshima - potrawy przygotowywanej z tłuczonej białej kukurydzy, będącej częścią prawie każdego zambijskiego posiłku. Oprócz nshimy, kuchnia zambijska obejmuje również różnego rodzaju gotowane warzywa, gulasze i suszone ryby.

Three children wearing school uniform stand in front of a blackboard holding up blue mugs and smiling at the camera

Posiłki Mary's Meals w Zambii

Mary's Meals dostarcza posiłki w Zambii od 2014 roku. Jesteśmy wyłącznym dostawcą posiłków szkolnych we wszystkich siedmiu okręgach, w których działamy we wschodniej prowincji kraju – Chipata, Mambwe, Chipangali, Lumezi, Lundazi, Chasefu i Kasenengwa.

Współpracując z przedstawicielami zambijskiego Ministerstwa Edukacji i innymi kluczowymi interesariuszami, zapewniamy wydajne karmienie w szkołach za pośrednictwem naszego doświadczonego zespołu realizującego program z siedzibą w Chipata.

Obecnie żywimy 420 896 dzieci w 752 szkołach w całym kraju. Typowym szkolnym posiłkiem, który serwujemy, jest owsianka kukurydziana i sojowa (wzbogacona witaminami i minerałami).

Kiedy zaczęliśmy pracować w Zambii?

Marys’ Meals dostarcza posiłki w Zambii od 2014 roku.

Ile dzieci żywimy w Zambii?

Obecnie żywimy 420 896 dzieci w 752 szkołach w całym kraju.

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowym szkolnym posiłkiem, który serwujemy, jest owsianka kukurydziana i sojowa (wzbogacona witaminami i minerałami).

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Jesteśmy wyłącznym dostawcą posiłków szkolnych w siedmiu okręgach we wschodniej prowincji kraju – Chipata, Mambwe, Chipangali, Lumezi, Lundazi, Chasefu i Kasenengwa.

Stolica

Lusaka

Populacja

17,9 miliona

Waluta

kwacza zambijska (ZMW ZK)