Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

A group of children waving colourful mugs in the air

Malawi

Nasz największy program dożywiania w szkołach, który dociera do 30% dzieci w wieku szkolnym w całym kraju.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Malawi zajmuje aktualnie 174 miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Szokujące jest, że 70,3% ludności w tym kraju żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($1,90/ dzień). Malawi utrzymuje stały wysoki poziom niepewności w dostępie do jedzenia, a populacja jest coraz bardziej bezbronna wobec skutków zmian klimatu. W Malawi 39% dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na zahamowany wzrost.

Podczas gdy rodziny zmagają się ze znajdywaniem jedzenia, to nie chodzenie do szkoły, a przeżycie staje się priorytetem. Około 45,9% dzieci w wieku szkoły podstawowej kończy edukację przedwcześnie.

Światowy Program Żywnościowy szacuje, że około połowa populacji środkowych i południowych regionów Malawi cierpi na niedożywienie.

Życie w Malawi

Malawi jest krajem w południowo-wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Zajmuje ono wąski pasek ziemi wzdłuż Wielkiego Rowu Zachodniego. Kraj znany jest ze swoich zdumiewających jezior i rozległych obszarów górskich. Jezioro Nyasa, powszechnie znane jako Jezioro Malawi, stanowi ponad 1/5 całego obszaru kraju.

W czasach kolonialnych terytorium było rządzone przez Brytyjczyków, pod władzą których było ono znane jako Brytyjska Afryka Centralna, a potem Niasa. W kolejnych latach kraj stał się częścią Federacji Rodezji i Niasy, a dopiero w 1964 r. odzyskał pełną niepodległość jako Malawi.

Często nazywany małym krajem z wielkim sercem, Malawi znane jest z ciepła zamieszkujących tam ludzi. Malawijczycy żyją zwykle w rodzinach wielopokoleniowych, w małych, lokalnych wioskach i panuje tam prawdziwy duch wspólnoty oraz współpracy. Członkowie rodziny często pracują razem i dzielą się między sobą dochodami.

Człowiek pracujący w Malawi zwykle zarabia około 164 000 MKW (malawijska kwacha) co jest równoważne 147 funtów (GBP) miesięcznie.

Children in a classroom looking at books on their desks

Mary's Meals w Malawi

Mary’s Meals rozpoczęło działanie w Malawi w 2002 r.

Zaczęliśmy od dokarmiania 200 dzieci w naszym pierwszym szkolnym programie żywienia.

Obecnie Mary’s Meals dostarcza codzienne posiłki szkolne do ponad 30% dzieci w wieku szkoły podstawowej w Malawi. To nasz największy program dożywiania i jest przeprowadzany przez oddział Mary’s Meals Malawi w 870 szkołach podstawowych i 123 Ośrodkach Wczesnego Rozwoju Dzieci (ECD).

Karmimy ponad milion dzieci przy wsparciu ponad 80 000 wolontariuszy z lokalnych społeczności na terenie całego kraju. Dostarczany posiłek to kukurydza i owsianka sojowa, lokalnie nazywana likuni phala, wzmocniona potrzebnymi witaminami i minerałami.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Malawi?

Mary’s Meals zaczęło swoją pracę w Malawi w 2002 r.
Rozpoczęliśmy dokarmianie 200 dzieci w naszym pierwszym szkolnym programie dokarmiania.

Ile dzieci karmimy w Malawi?

Dokarmiamy ponad milion dzieci w Malawi.

Jaki posiłek zapewniamy?

Dostarczany posiłek to kukurydza i owsianka sojowa, lokalnie nazywana likuni phala, wzmocniona niezbędnymi witaminami i minerałami.

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Mary’s Meals w Malawi działa na obrzeżach Blantyre w południowej Malawi.

Stolica

Lilongwe

Ludność

17.2 milionów

Currency

Kwacha malawijska (MWK MK)