Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

A group of children waving colourful mugs in the air

Malawi

Nasz największy program dożywiania w szkołach, który dociera do 30% dzieci w wieku szkolnym w całym kraju.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Malawi zajmuje aktualnie 174 miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Szokujące jest, że 70,3% ludności w tym kraju żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($1,90/ dzień). Malawi utrzymuje stały wysoki poziom niepewności w dostępie do jedzenia, a populacja jest coraz bardziej bezbronna wobec skutków zmian klimatu. W Malawi 39% dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na zahamowany wzrost.

Podczas gdy rodziny zmagają się ze znajdywaniem jedzenia, to nie chodzenie do szkoły, a przeżycie staje się priorytetem. Około 45,9% dzieci w wieku szkoły podstawowej kończy edukację przedwcześnie.

Światowy Program Żywnościowy szacuje, że około połowa populacji środkowych i południowych regionów Malawi cierpi na niedożywienie.

Życie w Malawi

Malawi jest krajem w południowo-wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Zajmuje ono wąski pasek ziemi wzdłuż Wielkiego Rowu Zachodniego. Kraj znany jest ze swoich zdumiewających jezior i rozległych obszarów górskich. Jezioro Nyasa, powszechnie znane jako Jezioro Malawi, stanowi ponad 1/5 całego obszaru kraju.

W czasach kolonialnych terytorium było rządzone przez Brytyjczyków, pod władzą których było ono znane jako Brytyjska Afryka Centralna, a potem Niasa. W kolejnych latach kraj stał się częścią Federacji Rodezji i Niasy, a dopiero w 1964 r. odzyskał pełną niepodległość jako Malawi.

Często nazywany małym krajem z wielkim sercem, Malawi znane jest z ciepła zamieszkujących tam ludzi. Malawijczycy żyją zwykle w rodzinach wielopokoleniowych, w małych, lokalnych wioskach i panuje tam prawdziwy duch wspólnoty oraz współpracy. Członkowie rodziny często pracują razem i dzielą się między sobą dochodami.

Człowiek pracujący w Malawi zwykle zarabia około 164 000 MKW (malawijska kwacha) co jest równoważne 147 funtów (GBP) miesięcznie.

Children in a classroom looking at books on their desks

Mary's Meals w Malawi

Mary’s Meals rozpoczęło działanie w Malawi w 2002 r.

Zaczęliśmy od dokarmiania 200 dzieci w naszym pierwszym szkolnym programie żywienia.

Obecnie Mary’s Meals dostarcza codzienne posiłki szkolne do ponad 30% dzieci w wieku szkoły podstawowej w Malawi. To nasz największy program dożywiania i jest przeprowadzany przez oddział Mary’s Meals Malawi w 870 szkołach podstawowych i 123 Ośrodkach Wczesnego Rozwoju Dzieci (ECD).

Karmimy ponad milion dzieci przy wsparciu ponad 80 000 wolontariuszy z lokalnych społeczności na terenie całego kraju. Dostarczany posiłek to kukurydza i owsianka sojowa, lokalnie nazywana likuni phala, wzmocniona potrzebnymi witaminami i minerałami.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Malawi?

Mary’s Meals zaczęło swoją pracę w Malawi w 2002 r.
Rozpoczęliśmy dokarmianie 200 dzieci w naszym pierwszym szkolnym programie dokarmiania.

Ile dzieci karmimy w Malawi?

Dokarmiamy ponad milion dzieci w Malawi.

Jaki posiłek zapewniamy?

Dostarczany posiłek to kukurydza i owsianka sojowa, lokalnie nazywana likuni phala, wzmocniona niezbędnymi witaminami i minerałami.

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Mary’s Meals w Malawi działa na obrzeżach Blantyre w południowej Malawi.

Stolica

Lilongwe

Ludność

17.2 milionów

Currency

Kwacha malawijska (MWK MK)