Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

A group of five women smiling at the camera wearing Mary's Meals t-shirts and white aprons

Liban

Liban zajmuje obecnie 92 miejsce na 189 krajów w Indeksie Rozwoju Społecznego (HDI). Szacuje się, że około 34% ludzi w Libanie jest poważnie lub umiarkowanie niedożywiona.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

49% ludności Libanu zmaga się z obawami o brak bezpieczeństwa żywnościowego.

25% ludności składa się z uchodźców - to czwarta, największa populacja uchodźców na świecie .Obecnie ok. 1,5 miliona uchodźców z Syrii w tym kraju, znajduje się w kryzysie humanitarnym. Są tam też podobne liczebnie grupy potrzebujących Libańczyków, a ponad połowa miliona ludzi poszukuje schronienia w Libanie, uciekając przed konfliktem w Palestynie.

Życie w Libanie

Liban, oficjalnie znany jako Republika Libańska, jest krajem w rejonie Lewantu w Azji Zachodniej. Liban stoi przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi, politycznymi i finansowymi. Kraj był bez działającego rządu przez ponad rok, co jeszcze bardziej zaostrzyło kryzys gospodarczy, aż do 2021 roku, kiedy podpisano dekret i formalnie ogłoszono nowy rząd.

4 sierpnia 2020 r. duża ilość azotanu amonu, zmagazynowana w porcie w Bejrucie, głównym porcie w Libanie we wschodniej części Zatoki Świętego Jerzego na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Bejrucie, eksplodowała, powodując ponad 200 zgonów, około 7000 obrażeń . Szacuje się, że szkody majątkowe wyniosły 15 miliardów dolarów.

Wartość funta libańskiego gwałtownie spadła w ciągu zaledwie kilku krótkich lat, podczas gdy niedobory benzyny, oleju napędowego i leków nadal nękają kraj.

Mary's Meals w Libanie

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Libanie od 2016 r. Nasza praca skupia się na okolicach Bejrutu, w którym przebywa ogromna liczba uchodźców. Współpracujemy z zaufaną organizacją partnerską, Dorcas.

Typowy posiłek szkolny to kanapka oraz kawałek świeżego owocu lub warzywa.

Libijskie dzieci uczęszczają na lekcje razem z dziećmi syryjskich uchodźców. Ich matki pomagają w przygotowaniu posiłków jako wolontariuszki. To ułatwia przełamywanie barier i budowanie spójności społecznej. Jeśli chodzi o uchodźców, to do szkół uczęszcza mniej niż połowa dzieci w wieku szkolnym.

A group of adults stand behind a table which has large bowls full of bananas on it. A crowd of children stand in front of the table.
Kiedy zaczęliśmy pracować w Libanie?

Pracujemy w Libanie od 2016 r.

Ile dzieci karmimy w Libanie?

Obecnie dokarmiamy 1 446 dzieci w 4 centrach.

Jaki posiłek zapewniamy?

Kanapkę i kawałek świeżego owoce albo warzywa.

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Nasza działalność w Libanie skupia się na rejonach w okolicy Bejrutu, gdzie znajduje się duża populacja uchodźców.

Stolica

Bejrut

Ludność

6 milionów

Waluta

Funt libański (LBP)