Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

A group of five women smiling at the camera wearing Mary's Meals t-shirts and white aprons

Liban

Liban zajmuje obecnie 92 miejsce na 189 krajów w Indeksie Rozwoju Społecznego (HDI). Szacuje się, że około 34% ludzi w Libanie jest poważnie lub umiarkowanie niedożywiona.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

49% ludności Libanu zmaga się z obawami o brak bezpieczeństwa żywnościowego.

25% ludności składa się z uchodźców - to czwarta, największa populacja uchodźców na świecie .Obecnie ok. 1,5 miliona uchodźców z Syrii w tym kraju, znajduje się w kryzysie humanitarnym. Są tam też podobne liczebnie grupy potrzebujących Libańczyków, a ponad połowa miliona ludzi poszukuje schronienia w Libanie, uciekając przed konfliktem w Palestynie.

Życie w Libanie

Liban, oficjalnie znany jako Republika Libańska, jest krajem w rejonie Lewantu w Azji Zachodniej. Liban stoi przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi, politycznymi i finansowymi. Kraj był bez działającego rządu przez ponad rok, co jeszcze bardziej zaostrzyło kryzys gospodarczy, aż do 2021 roku, kiedy podpisano dekret i formalnie ogłoszono nowy rząd.

4 sierpnia 2020 r. duża ilość azotanu amonu, zmagazynowana w porcie w Bejrucie, głównym porcie w Libanie we wschodniej części Zatoki Świętego Jerzego na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Bejrucie, eksplodowała, powodując ponad 200 zgonów, około 7000 obrażeń . Szacuje się, że szkody majątkowe wyniosły 15 miliardów dolarów.

Wartość funta libańskiego gwałtownie spadła w ciągu zaledwie kilku krótkich lat, podczas gdy niedobory benzyny, oleju napędowego i leków nadal nękają kraj.

Mary's Meals w Libanie

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Libanie od 2016 r. Nasza praca skupia się na okolicach Bejrutu, w którym przebywa ogromna liczba uchodźców. Współpracujemy z zaufaną organizacją partnerską, Dorcas.

Typowy posiłek szkolny to kanapka oraz kawałek świeżego owocu lub warzywa.

Libijskie dzieci uczęszczają na lekcje razem z dziećmi syryjskich uchodźców. Ich matki pomagają w przygotowaniu posiłków jako wolontariuszki. To ułatwia przełamywanie barier i budowanie spójności społecznej. Jeśli chodzi o uchodźców, to do szkół uczęszcza mniej niż połowa dzieci w wieku szkolnym.

A group of adults stand behind a table which has large bowls full of bananas on it. A crowd of children stand in front of the table.
Kiedy zaczęliśmy pracować w Libanie?

Pracujemy w Libanie od 2016 r.

Ile dzieci karmimy w Libanie?

Obecnie dokarmiamy 1 446 dzieci w 4 centrach.

Jaki posiłek zapewniamy?

Kanapkę i kawałek świeżego owoce albo warzywa.

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Nasza działalność w Libanie skupia się na rejonach w okolicy Bejrutu, gdzie znajduje się duża populacja uchodźców.

Stolica

Bejrut

Ludność

6 milionów

Waluta

Funt libański (LBP)