Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

Line of children holding bowls of food smiling at camera

Południowy Sudan

Odkąd Sudan Południowy ogłosił niepodległość, młody naród pogrążony jest w konfliktach i niestabilności gospodarczej, a obecnie stoi w obliczu szybko pogarszającego się kryzysu humanitarnego.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Sudan Południowy zajmuje obecnie 185 miejsce na 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI), jest jednym z najbardziej słabo rozwiniętych krajów na świecie. Prawie 43% populacji Sudanu Południowego żyje poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa (1,90 USD dziennie) i szacuje się, że aż 55% populacji jest niedożywiona.

Ponad jedna trzecia wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na chroniczne niedożywienie, a 68% dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły. To jest najwyższa liczba na świecie i wyraźny znak potrzeby posiłków
Mary’s Meals w Sudanie Południowym.

Życie w Sudanie Południowym

Sudan Południowy, oficjalnie Republika Sudanu Południowego, jest krajem śródlądowym w Afryce Środkowo-Wschodniej, który graniczy z sześcioma krajami sąsiednimi, w tym z Etiopią na wschodzie, Sudanem na północy, Ugandą i Kenią na południu oraz z Demokratyczną Republiką Konga.

Sudan Południowy stał się najmłodszym narodem świata po odłączeniu się od Republiki Sudanu 9 lipca 2011 roku.

Konflikty i niestabilność gospodarcza sprawiają, że ​​codzienne życie staje się nie do zniesienia dla ogromnej większości mieszkańców Sudanu Południowego. 7,5 miliona osób (około dwóch trzecich populacji) zostało zidentyfikowanych jako potrzebujących pomocy humanitarnej. Około jedna trzecia wszystkich szkół w Sudanie Południowym musiała zostać zamknięta z powodu konfliktu, a dziesiątki tysięcy ludzi przesiedlono do tymczasowych schronisk w całym kraju.

Children sitting on the dry ground covered in dust and eating bowls of porridge

Mary's Meals w Sudanie Południowym

Mary’s Meals dostarcza posiłki w Sudanie Południowym (pierwotnie Sudan) od 2008 roku. Obecnie karmimy 86 838 dzieci w 128 szkołach, a typowe szkolne posiłki składają się z kukurydzy lub sorgo (ziarna zbóż) i fasoli.

Wszystkie nasze programy w Sudanie Południowym dostarczają żywność dzieciom w szkołach w stanie Lakes. Naszym kluczowym partnerem w Sudanie Południowym jest diecezja rzymskokatolicka Rumbek (w stolicy stanu).

Kiedy zaczęliśmy pracować w Sudanie Południowym?

W Sudanie Południowym pracujemy od 2008 roku (dawniej Sudan).

Ile dzieci żywimy w Sudanie Południowym?

86 838 dzieci w 128 szkołach.

Jaki posiłek zapewniamy?

Kukurydza lub sorgo (ziarna zbóż) i fasola.

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Stan Jeziora

Stolica

Juba

Populacja

11,1 miliona (2020)

Waluta

funt południowosudański (SDG)