Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

Three children sit at a desk smiling at the camera

Liberia

Liberia zajmuje aktualnie 175 miejsce ze 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Jeden z najbiedniejszych narodów na ziemi, gdzie 41% ludności żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($1,90/dzień), a 16% rodzin nie ma zapewnionego dostę

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Życie w Liberii

Liberia, znana oficjalnie jako Republika Liberii, jest krajem położonym na wybrzeżu Afryki Zachodniej. Od północy graniczy z Gwineą, od północnego zachodu z Sierra Leone, od wschodu z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a od południa i południowego wschodu z Oceanem Atlantyckim. Liberia została założona w 1822 r. w wyniku starań Amerykańskiego Towarzystwa Kolonizacyjnego o osiedlenie uwolnionych amerykańskich niewolników w Afryce Zachodniej. Osada, która była znana jako Christopolis została przemianowana na Monrovię na cześć amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe, a kolonia została formalnie nazwana Liberią (wolna ziemia).

Liberia jest uważana za jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie narodów na planecie, z ponad 30 rodzimymi językami liberyjskimi w regularnym użyciu. Język angielski jest najczęściej używany jako środek komunikacji łączący ludzi z różnych regionów.

Dzieci w Liberii bardzo ucierpiały w wyniku brutalnej 14-letniej wojny domowej, która zniszczyła większość szkół i zmusiła większość dzieci w kraju do opuszczenia zajęć lekcyjnych.

Pomimo dekady nieprzerwanego pokoju, Liberia nadal stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z odbudową swojego systemu edukacji. Ponad 50% wszystkich uczniów nie kończy szkoły podstawowej, a 77% najbiedniejszych dziewcząt w kraju w wieku od 7 do 16 lat nigdy nie chodziło do szkoły.  W Liberii ludzie walczą o znalezienie wystarczającej ilości żywności, aby wyżywić swoje rodziny.

Kraj nadal boryka się również ze spuścizną epidemii wirusa Ebola z lat 2014/15, kiedy to choroba spowodowała zamknięcie szkół, sparaliżowała gospodarkę i pozbawiła środków do życia. Jest prawdopodobne, że Covid-19 pozostawi po sobie podobnie wyniszczające dziedzictwo.

Mary's Meals w Liberii

Mary’s Meals dostarcza pomoc w Liberii od 1992 r. - nasza najwcześniejsza pomoc związana była z mobilną kliniką zdrowia dla ciężko dostępnych regionów - a nasz program dokarmiania w szkołach rozpoczął się w 2006 r.

Jesteśmy głównym dostawcą szkolnego programu dożywiania w hrabstwie Bong. Docieramy z naszym programem także do hrabstw Bomi, Góry Grand Cape, Gbarpolu i Montserrado.

Obecnie karmimy 151 968 dzieci w 613 szkołach. Szkoły, które wspieramy, znajdują się przeważnie w oddalonych i często niedostępnych rejonach. Dostarczanie jedzenia do tych szkół, położonych głęboko w dżungli, przemieszczając się poza wyznaczonymi drogami, jest szczególnie trudne w porze deszczowej (maj - październik), kiedy częste są deszcze monsunowe. Dodatkowo dostępność do lokalnych produkcji jest ograniczona.

Podczas, gdy staramy się pozyskać jak najwięcej jedzenia lokalnie, czasami koniecznym jest zamówienie go z dalszych obszarów - nawet z pięciomiesięcznym wyprzedzeniem - by dotrzymać obietnicy nakarmienia głodnych dzieci, którym pomagamy w Liberii.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Liberii?

Mary’s Meals dostarcza pomoc w Liberii od 1992 r.
Nasz szkolny program dożywiania rozpoczął się w 2006r.

Ile dzieci karmimy w Liberii?

151 968 dzieci w 613 szkołach

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowy posiłek szkolny to ryż i groszek. (Niektóre szkoły mają swoje ogródki warzywne, gdzie hodują jedzenie dodawane do posiłków).

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Mary's Meals jest jedynym dostawcą szkolnych programów żywieniowych w hrabstwie Bong. Realizujemy również nasz program w hrabstwach Bomi, Grand Cape Mount, Gbarpolu i Montserrado.

Stolica

Monrovia

Ludność

5.2 milionów

Waluta

Dolar liberyjski (LRD)