Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

Three children sit at a desk smiling at the camera

Liberia

Liberia zajmuje aktualnie 175 miejsce ze 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Jeden z najbiedniejszych narodów na ziemi, gdzie 41% ludności żyje poniżej Relatywnej Granicy Ubóstwa ($1,90/dzień), a 16% rodzin nie ma zapewnionego dostę

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Życie w Liberii

Liberia, znana oficjalnie jako Republika Liberii, jest krajem położonym na wybrzeżu Afryki Zachodniej. Od północy graniczy z Gwineą, od północnego zachodu z Sierra Leone, od wschodu z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a od południa i południowego wschodu z Oceanem Atlantyckim. Liberia została założona w 1822 r. w wyniku starań Amerykańskiego Towarzystwa Kolonizacyjnego o osiedlenie uwolnionych amerykańskich niewolników w Afryce Zachodniej. Osada, która była znana jako Christopolis została przemianowana na Monrovię na cześć amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe, a kolonia została formalnie nazwana Liberią (wolna ziemia).

Liberia jest uważana za jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie narodów na planecie, z ponad 30 rodzimymi językami liberyjskimi w regularnym użyciu. Język angielski jest najczęściej używany jako środek komunikacji łączący ludzi z różnych regionów.

Dzieci w Liberii bardzo ucierpiały w wyniku brutalnej 14-letniej wojny domowej, która zniszczyła większość szkół i zmusiła większość dzieci w kraju do opuszczenia zajęć lekcyjnych.

Pomimo dekady nieprzerwanego pokoju, Liberia nadal stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z odbudową swojego systemu edukacji. Ponad 50% wszystkich uczniów nie kończy szkoły podstawowej, a 77% najbiedniejszych dziewcząt w kraju w wieku od 7 do 16 lat nigdy nie chodziło do szkoły.  W Liberii ludzie walczą o znalezienie wystarczającej ilości żywności, aby wyżywić swoje rodziny.

Kraj nadal boryka się również ze spuścizną epidemii wirusa Ebola z lat 2014/15, kiedy to choroba spowodowała zamknięcie szkół, sparaliżowała gospodarkę i pozbawiła środków do życia. Jest prawdopodobne, że Covid-19 pozostawi po sobie podobnie wyniszczające dziedzictwo.

Mary's Meals w Liberii

Mary’s Meals dostarcza pomoc w Liberii od 1992 r. - nasza najwcześniejsza pomoc związana była z mobilną kliniką zdrowia dla ciężko dostępnych regionów - a nasz program dokarmiania w szkołach rozpoczął się w 2006 r.

Jesteśmy głównym dostawcą szkolnego programu dożywiania w hrabstwie Bong. Docieramy z naszym programem także do hrabstw Bomi, Góry Grand Cape, Gbarpolu i Montserrado.

Obecnie karmimy 151 968 dzieci w 613 szkołach. Szkoły, które wspieramy, znajdują się przeważnie w oddalonych i często niedostępnych rejonach. Dostarczanie jedzenia do tych szkół, położonych głęboko w dżungli, przemieszczając się poza wyznaczonymi drogami, jest szczególnie trudne w porze deszczowej (maj - październik), kiedy częste są deszcze monsunowe. Dodatkowo dostępność do lokalnych produkcji jest ograniczona.

Podczas, gdy staramy się pozyskać jak najwięcej jedzenia lokalnie, czasami koniecznym jest zamówienie go z dalszych obszarów - nawet z pięciomiesięcznym wyprzedzeniem - by dotrzymać obietnicy nakarmienia głodnych dzieci, którym pomagamy w Liberii.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Liberii?

Mary’s Meals dostarcza pomoc w Liberii od 1992 r.
Nasz szkolny program dożywiania rozpoczął się w 2006r.

Ile dzieci karmimy w Liberii?

151 968 dzieci w 613 szkołach

Jaki posiłek zapewniamy?

Typowy posiłek szkolny to ryż i groszek. (Niektóre szkoły mają swoje ogródki warzywne, gdzie hodują jedzenie dodawane do posiłków).

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Mary's Meals jest jedynym dostawcą szkolnych programów żywieniowych w hrabstwie Bong. Realizujemy również nasz program w hrabstwach Bomi, Grand Cape Mount, Gbarpolu i Montserrado.

Stolica

Monrovia

Ludność

5.2 milionów

Waluta

Dolar liberyjski (LRD)