Make yourself at home!

You’re currently browsing our International site, but our family reaches across the world.

To make sure you’re supporting your local Mary’s Meals, please select your country from the list below.

If you can’t see your country then don’t worry! You can use our International site.

Pupils in school sitting at desks and looking at the camera

Birma

W Birmie jest obecnie około 90 000 dzieci, które nie uczęszczają do szkoły.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Birma znajduje się obecnie na 147 miejscu spośród 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Ponad jedna czwarta populacji żyje w ubóstwie, a prawie jedna trzecia dzieci poniżej piątego roku życia ma zahamowany wzrost.

Birma jest jednym z trzech najbardziej dotkniętych klęskami żywiołowymi krajów na świecie i często cierpi z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. W wyniku tego spada poziom środków do życia, warunków sanitarnych, zdrowia i odżywiania.

Życie w Birmie

Birma nadal walczy o podniesienie warunków życia po skutkach kryzysów w ostatnich latach. W 2015 r. Cyclonic Storm Komen, niezwykły cyklon tropikalny, który pojawił się w pobliżu południowego wybrzeża Bangladeszu, a następnie uderzył w Birmę, Bangladesz i Indie, spustoszył kraj, wysiedlając 1,7 miliona ludzi.

Również w 2015 roku dziesiątki tysięcy Rohingjów zostało przymusowo wysiedlonych ze swoich społeczności i obozów dla przesiedleńców w stanie Rakhine z powodu przemocy na tle religijnym. Od ostatniego wybuchu agresji, w sierpniu 2017 r., liczba ta wzrosła do setek tysięcy.

W lutym 2021 r. demokratycznie wybrani członkowie rządzącej Birmą partii Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) zostali obaleni przez Tatmadaw (oficjalna nazwa sił zbrojnych Birmy) w wyniku zamachu stanu. Od tego czasu w kraju panuje zamieszanie, a liczne protesty prodemokratyczne skutkują często gwałtownymi starciami z władzą wojskową.

Two young boys with arms around each other smiling happily at the camera

Mary's Meal w Birmie

Mary’s Meals zaczęła działać w Birmie po tym, jak cyklon Nargis w 2008 roku pozostawił tysiące dzieci żyjących w niestabilnych środowiskach. W dalszym ciągu wspieramy ich poprzez ścisłą współpracę z Episkopalną Komisją ds. Edukacji (ECE), która oferuje zakwaterowanie i dostęp do edukacji młodym przesiedlonym ludziom oraz tym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Obecnie dożywiamy 1 930 dzieci w 18 ośrodkach, oferując wsparcie w programach od północy po południe kraju.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Birmie?

W Birmie pracujemy od 2008 roku

Ile dzieci karmimy w Birmie?

Obecnie karmimy 1 930 w 18 ośrodkach

Jaki posiłek zapewniamy?

Zazwyczaj serwujemy kurczaka, wołowinę lub rybę z warzywami i ziemniakami lub makaronem

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Jaka jest stolica Birmy

Stolica

Naypyidaw

Populacja

54,8 miliona

Waluta

Mynamar Kyat (MMK Ks)