Czuj się jak u siebie w domu!

Aktualnie przeglądasz naszą polską stronę, ale nasza rodzina obejmuje cały świat.

Aby upewnić się, że wspierasz lokalną organizację Mary’s Meals, proszę wybierz swój kraj z poniższej listy.

Jeśli nie widzisz swojego kraju, nie martw się! Możesz skorzystać z naszej Międzynarodowej strony.

Pupils in school sitting at desks and looking at the camera

Birma

W Birmie jest obecnie około 90 000 dzieci, które nie uczęszczają do szkoły.

Opublikowano dnia

Gdzie działamy

Birma znajduje się obecnie na 147 miejscu spośród 189 krajów w rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI). Ponad jedna czwarta populacji żyje w ubóstwie, a prawie jedna trzecia dzieci poniżej piątego roku życia ma zahamowany wzrost.

Birma jest jednym z trzech najbardziej dotkniętych klęskami żywiołowymi krajów na świecie i często cierpi z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. W wyniku tego spada poziom środków do życia, warunków sanitarnych, zdrowia i odżywiania.

Życie w Birmie

Birma nadal walczy o podniesienie warunków życia po skutkach kryzysów w ostatnich latach. W 2015 r. Cyclonic Storm Komen, niezwykły cyklon tropikalny, który pojawił się w pobliżu południowego wybrzeża Bangladeszu, a następnie uderzył w Birmę, Bangladesz i Indie, spustoszył kraj, wysiedlając 1,7 miliona ludzi.

Również w 2015 roku dziesiątki tysięcy Rohingjów zostało przymusowo wysiedlonych ze swoich społeczności i obozów dla przesiedleńców w stanie Rakhine z powodu przemocy na tle religijnym. Od ostatniego wybuchu agresji, w sierpniu 2017 r., liczba ta wzrosła do setek tysięcy.

W lutym 2021 r. demokratycznie wybrani członkowie rządzącej Birmą partii Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) zostali obaleni przez Tatmadaw (oficjalna nazwa sił zbrojnych Birmy) w wyniku zamachu stanu. Od tego czasu w kraju panuje zamieszanie, a liczne protesty prodemokratyczne skutkują często gwałtownymi starciami z władzą wojskową.

Two young boys with arms around each other smiling happily at the camera

Mary's Meal w Birmie

Mary’s Meals zaczęła działać w Birmie po tym, jak cyklon Nargis w 2008 roku pozostawił tysiące dzieci żyjących w niestabilnych środowiskach. W dalszym ciągu wspieramy ich poprzez ścisłą współpracę z Episkopalną Komisją ds. Edukacji (ECE), która oferuje zakwaterowanie i dostęp do edukacji młodym przesiedlonym ludziom oraz tym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Obecnie dożywiamy 1 930 dzieci w 18 ośrodkach, oferując wsparcie w programach od północy po południe kraju.

Kiedy zaczęliśmy pracować w Birmie?

W Birmie pracujemy od 2008 roku

Ile dzieci karmimy w Birmie?

Obecnie karmimy 1 930 w 18 ośrodkach

Jaki posiłek zapewniamy?

Zazwyczaj serwujemy kurczaka, wołowinę lub rybę z warzywami i ziemniakami lub makaronem

Gdzie mamy siedzibę/gdzie działamy?

Jaka jest stolica Birmy

Stolica

Naypyidaw

Populacja

54,8 miliona

Waluta

Mynamar Kyat (MMK Ks)